Impact van de beperking van de werkloosheidsuitkering in de tijd

Zowel het Vlaamse als federale regeerakkoord bevat beleidsmaatregelen die een impact zullen hebben op de Vlaamse arbeidsmarkt, zoals de geplande beperking van de werkloosheidsuitkering in de tijd, het beperken van de loopbaancheques of de samenlevingsjobs. Het Netwerk tegen Armoede mocht in de hoorzitting van het Vlaams Parlement de gevolgen van deze maatregelen duiden én advies geven op 19/6/2025. Ervaringsdeskundige Christophe Teirlinck en beleidsmedewerker Sanne Coremans namen het woord in de Commissie voor Economie, Werk, Sociale Economie, Wetenschap en Innovatie.
"Een multidisciplinair team heeft samen met mij een toekomstplan opgemaakt"
Sanne Coremans: "Wat ons bezorgd maakt, is dat deze maatregel zal leiden tot de verbreding en verdieping van armoede in Vlaanderen. Door deze maatregel zal een deel van de lage middenklasse een vergroot armoederisico hebben. Gezinnen zullen verarmen, ook op het moment dat de partner een inkomen uit werk heeft en er dus geen beroep kan gedaan worden op een leefloon."
Christophe, ervaringsdeskundige bij het Netwerk tegen Armoede: "Zelf kwam ik in armoede terecht na een scheiding. Mijn financiële en mentale situatie ging achteruit. Wat echt heeft geholpen, is een multidisciplinair team van verschillende mensen - van psycholoog, OCMW tot huisarts - die samen met mij een toekomstplan hebben gemaakt."
Betrek mensen in armoede in de verdere uitwerking
Onze aanbevelingen voor een toekomstgerichte aanpak voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt:
- Begeleid mensen die hun uitkering verliezen. Een brief is niet genoeg
- Zet in op toegankelijke en fysieke dienstverlening bij de VDAB
- Maak werk van een inclusieve arbeidsmarkt
Hoorzitting in de Commissie Werk van het Vlaams Parlement
Lees meerSanne en Christophe in de hoorzitting
Herbekijk de hoorzitting op YouTubeDossier Werkloosheid: Werkzoekenden in armoede aan het woord
Lees het dossier